- Loyal
- RI-5ZZ
RI-5ZZ Bearing | Loyal
| RI-5ZZ interchange NMB RI-5ZZ | |
| RI-5ZZ cross reference NMB RI-5ZZ | |
| RI-5ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-5ZZ |
| D | 7,938 mm |
| d | 2,38 mm |
| B | 3,571 mm |
| C | 3,571 mm |
| L | 0,283 mm |
| L1 | 0,173 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 2.38x7.938x3.571 |
| Width (mm) | 3,571 |
| Bearing number | RI-5ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 2,38 |
| Outer Diameter (mm) | 7,938 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,563 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



RI-5ZZ PDF download