- Loyal
- NKI 5/12
NKI 5/12 Bearing | Loyal
| NKI 5/12 interchange JNS NKI 5/12 | |
| NKI 5/12 cross reference JNS NKI 5/12 | |
| NKI 5/12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 5/12 |
| B | 12 mm |
| d | 5 mm |
| F | 8 mm |
| D | 15 mm |
| C | 12 mm |
| da max | 7,7 mm |
| Weight | 0,0119 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 13 mm |
| da min. | 7 mm |
| Size (mm) | 5x15x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | NKI 5/12 |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,7 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



NKI 5/12 PDF download