- Loyal
- NU356-E-M1
NU356-E-M1 Bearing | Loyal
| NU356-E-M1 interchange FAG NU356-E-M1 | |
| NU356-E-M1 cross reference FAG NU356-E-M1 | |
| NU356-E-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU356-E-M1 |
| d | 280 mm |
| F | 362 mm |
| D | 580 mm |
| E | 512 mm |
| B | 108 mm |
| C | 108 mm |
| S | 8,7 mm |
| d1 | – mm |
| D1 | 488 mm |
| db min | 366 mm |
| da max | 359 mm |
| Weight | 147 Kg |
| r min. | 6 mm |
| Da max. | 554 mm |
| r1 min. | 6 mm |
| da min. | 306 mm |
| ra max. | 5 mm |
| ra1 max. | 5 mm |
| Bearing number | NU356-E-M1 |
| Reference speed | 810 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 580 |
| Fatigue load limit (Pu) | 224 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2160 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3050 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NU356-E-M1 PDF download