- Loyal
- NKI 85/26
NKI 85/26 Bearing | Loyal
| NKI 85/26 interchange JNS NKI 85/26 | |
| NKI 85/26 cross reference JNS NKI 85/26 | |
| NKI 85/26 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 85/26 |
| B | 26 mm |
| d | 85 mm |
| F | 95 mm |
| D | 115 mm |
| C | 26 mm |
| da max | 93 mm |
| Weight | 0,775 Kg |
| r min. | 1 mm |
| Da max. | 110 mm |
| da min. | 90 mm |
| Size (mm) | 85x115x26 |
| Width (mm) | 26 |
| Bearing number | NKI 85/26 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
| Basic dynamic load rating (C) | 79,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 158,9 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



NKI 85/26 PDF download