- Loyal
- NU408
NU408 Bearing | Loyal
| NU408 interchange NTN-SNR NU408 | |
| NU408 cross reference NTN-SNR NU408 | |
| NU408 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU408 |
| D | 110,000 mm |
| d | 40,000 mm |
| B | 27,000 mm |
| C | 27,000 mm |
| Size (mm) | 40x110x27 |
| Width (mm) | 27,000 |
| Bearing number | NU408 |
| Bore Diameter (mm) | 40,000 |
| Outer Diameter (mm) | 110,000 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



NU408 PDF download