- Loyal
- 7014CDB/GNP4
7014CDB/GNP4 Bearing | Loyal
| 7014CDB/GNP4 interchange NTN 7014CDB/GNP4 | |
| 7014CDB/GNP4 cross reference NTN 7014CDB/GNP4 | |
| 7014CDB/GNP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7014CDB/GNP4 |
| C | 40 mm |
| d | 70 mm |
| B | 40 mm |
| D | 110 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Width | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Preload | Light |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 70x110x40 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 40 |
| duplex type: | Back to Back |
| Flush Ground | Yes |
| Weight / LBS | 2.59 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Nylon |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Product Group | B04270 |
| closure type: | Open |
| Contact Angle | 15 Degree |
| bore diameter: | 70 mm |
| cage material: | Nylon |
| overall width: | 40 mm |
| Keyword String | Angular Contact Ball |
| contact angle: | 15 ° |
| fillet radius: | 1.1 mm |
| Bearing number | 7014CDB/GNP4 |
| Other Features | Single Row | Angular Contact |
| Precision Class | ABEC 7 | ISO P4 |
| finish/coating: | Uncoated |
| Angle (α) | 15 ° |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 40MM Width; Open Enclosure; ABEC 7 | ISO P4 Precision; Steel Ball Material; 2 (1 Pair) Bearings; 15 Degree Contact Angle; Nylon Cage Material; 1 Rib Outer Ring Racew |
| Manufacturer Name | NTN |
| inner ring width: | 20 mm |
| precision rating: | ISO Class 4 |
| outside diameter: | 110 mm |
| Weight / Kilogram | 1.18 |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| outer ring width: | 20 mm |
| Number of Bearings | 2 (1 Pair) |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| maximum rpm (oil): | 16640 rpm |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Mounting Arrangement | Duplex-Back to Back |
| maximum rpm (grease): | 10400 rpm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Manufacturer Item Number | 7014CDB/GNP4 |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



7014CDB/GNP4 PDF download