- Loyal
- 32022-X-XL-DF-A220-270
32022-X-XL-DF-A220-270 Bearing | Loyal
| 32022-X-XL-DF-A220-270 interchange FAG 32022-X-XL-DF-A220-270 | |
| 32022-X-XL-DF-A220-270 cross reference FAG 32022-X-XL-DF-A220-270 | |
| 32022-X-XL-DF-A220-270 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022-X-XL-DF-A220-270 |
| m | 6,3 kg / Weight |
| D | 170 mm |
| e | 0,43 |
| A | 18 mm |
| d | 110 mm |
| 2T | 76 mm |
| 2B | 76 mm |
| Size (mm) | 110x170x76 |
| Width (mm) | 76 |
| Cr | 490000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Y2 | 2,34 |
| Y1 | 1,57 |
| Y0 | 1,53 |
| nG | 3950 1/min |
| nB | 2450 1/min / Reference speed |
| Cur | 117000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 790000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 32022-X-XL-DF-A220-270 |
| rb max | 2 mm |
| Da min | 152 mm |
| Da max | 160 mm |
| Ca min | 7 mm |
| da max | 122 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| r3, 4 min | 2 mm |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



32022-X-XL-DF-A220-270 PDF download