- Loyal
- SL185022
SL185022 Bearing | Loyal
| SL185022 interchange INA SL185022 | |
| SL185022 cross reference INA SL185022 | |
| SL185022 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185022 |
| E | 156,7 mm |
| m | 6,32 kg / Weight |
| s | 5 mm / Axial displacement |
| d | 110 mm |
| D | 170 mm |
| B | 80 mm |
| C | 40 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Width | 3.15 Inch | 80 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Retainer | No |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Size (mm) | 110x170x80 |
| Snap Ring | No |
| Separable | No |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 80 |
| Weight / LBS | 16.685 |
| Bore Profile | Straight |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | None |
| Product Group | B04144 |
| Cr | 485000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 149,3 mm |
| d1 | 127,3 mm |
| nG | 2350 1/min / Limiting speed |
| Bearing number | SL185022 |
| Other Features | Full Complement | 3 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring with Retaining Ring | Operating Temperature From -30 to 120 Deg |
| Relubricatable | Yes |
| Cur | 109000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 770000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 2 mm |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 110MM Bore; Straight Bore Profile; 170MM Outside Diameter; 80MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 6.693 Inch | 170 Millimeter |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 7.58 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | SL185022 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



SL185022 PDF download