- Loyal
- SL185018
SL185018 Bearing | Loyal
| SL185018 interchange NBS SL185018 | |
| SL185018 cross reference NBS SL185018 | |
| SL185018 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185018 |
| D | 140 mm |
| d | 90 mm |
| E | 130,65 mm |
| B | 67 mm |
| C | 33,5 mm |
| S | 4 mm |
| d1 | 106,1 mm |
| D1 | 124,5 mm |
| Weight | 3,62 Kg |
| Size (mm) | 90x130.65x67 |
| Width (mm) | 67 |
| Bearing number | SL185018 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 130,65 |
| Basic dynamic load rating (C) | 355 kN |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



SL185018 PDF download