- Loyal
- 1601-2RS
1601-2RS Bearing | Loyal
| 1601-2RS interchange ZEN 1601-2RS | |
| 1601-2RS cross reference ZEN 1601-2RS | |
| 1601-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1601-2RS |
| D | 17,462 mm |
| d | 4,762 mm |
| B | 7,937 mm |
| C | 7,937 mm |
| Weight | 0,005 Kg |
| Size (mm) | 4.762x17.462x7.937 |
| Width (mm) | 7,937 |
| Bearing number | 1601-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 4,762 |
| Outer Diameter (mm) | 17,462 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,308 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



1601-2RS PDF download