- Loyal
- HK6020
HK6020 Bearing | Loyal
| HK6020 interchange ZEN HK6020 | |
| HK6020 cross reference ZEN HK6020 | |
| HK6020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK6020 |
| D | 68 mm |
| d | 60 mm |
| C | 20 mm |
| Size (mm) | 60x68x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | HK6020 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 70000 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



HK6020 PDF download