- Loyal
- S6014-2RS
S6014-2RS Bearing | Loyal
| S6014-2RS interchange ZEN S6014-2RS | |
| S6014-2RS cross reference ZEN S6014-2RS | |
| S6014-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | S6014-2RS |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| Weight | 0,58 Kg |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | S6014-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,68 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



S6014-2RS PDF download