- Loyal
- HCB7036-C-T-P4S
HCB7036-C-T-P4S Bearing | Loyal
| HCB7036-C-T-P4S interchange FAG HCB7036-C-T-P4S | |
| HCB7036-C-T-P4S cross reference FAG HCB7036-C-T-P4S | |
| HCB7036-C-T-P4S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HCB7036-C-T-P4S |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| B | 46 mm |
| a | 54 mm |
| m | 7,3 kg / Weight |
| α | 15 ° / Angle |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| da | 196 mm / Tolerance: h12 |
| Cr | 248000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Da | 264 mm / Tolerance: H12 |
| C0r | 142000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | HCB7036-C-T-P4S |
| rmin | 2,1 mm |
| nG Ol | 1/min / Limiting speed for minimal quantity oil lubrication |
| ra max | 2 mm |
| r1 min | 2,1 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| nG Fett | 6700 1/min / Limiting speed for grease lubrication |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



HCB7036-C-T-P4S PDF download