- Loyal
- GE60ES
GE60ES Bearing | Loyal
| GE60ES interchange LS GE60ES | |
| GE60ES cross reference LS GE60ES | |
| GE60ES Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE60ES |
| D | 90 mm |
| d | 60 mm |
| B | 44 mm |
| C | 36 mm |
| dk | 80 mm |
| Angle | 6 ° |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 1,03 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 60x90x44 |
| Width (mm) | 44 |
| Bearing number | GE60ES |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 245 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



GE60ES PDF download