- Loyal
- GE5E
GE5E Bearing | Loyal
| GE5E interchange LS GE5E | |
| GE5E cross reference LS GE5E | |
| GE5E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE5E |
| D | 14 mm |
| d | 5 mm |
| B | 6 mm |
| C | 4 mm |
| dk | 10 mm |
| Angle | 13 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,005 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 5x14x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | GE5E |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 14 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,4 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



GE5E PDF download