- Loyal
- GEBK14S
GEBK14S Bearing | Loyal
| GEBK14S interchange LS GEBK14S | |
| GEBK14S cross reference LS GEBK14S | |
| GEBK14S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBK14S |
| D | 34 mm |
| d | 14 mm |
| B | 19 mm |
| C | 13,5 mm |
| dk | 25,4 mm |
| Angle | 16 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,084 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 14x34x19 |
| Width (mm) | 19 |
| Bearing number | GEBK14S |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Outer Diameter (mm) | 34 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



GEBK14S PDF download