- Loyal
- GEBJ18S
GEBJ18S Bearing | Loyal
| GEBJ18S interchange LS GEBJ18S | |
| GEBJ18S cross reference LS GEBJ18S | |
| GEBJ18S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBJ18S |
| D | 35 mm |
| d | 18 mm |
| B | 23 mm |
| C | 16,5 mm |
| dk | 31,75 mm |
| Angle | 15 ° |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,103 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 18x35x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | GEBJ18S |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



GEBJ18S PDF download