- Loyal
- GEBJ14C
GEBJ14C Bearing | Loyal
| GEBJ14C interchange LS GEBJ14C | |
| GEBJ14C cross reference LS GEBJ14C | |
| GEBJ14C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBJ14C |
| D | 28 mm |
| d | 14 mm |
| B | 19 mm |
| C | 13,5 mm |
| dk | 25,4 mm |
| Angle | 15 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,055 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 14x28x19 |
| Width (mm) | 19 |
| Bearing number | GEBJ14C |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



GEBJ14C PDF download