- Loyal
- MRJ1.1/8
MRJ1.1/8 Bearing | Loyal
| MRJ1.1/8 interchange RHP MRJ1.1/8 | |
| MRJ1.1/8 cross reference RHP MRJ1.1/8 | |
| MRJ1.1/8 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MRJ1.1/8 |
| D | 71,4375 mm |
| d | 28,575 mm |
| B | 20,6375 mm |
| C | 20,6375 mm |
| Weight | 0,393 Kg |
| Size (mm) | 28.575x71.4375x20.6375 |
| Width (mm) | 20,6375 |
| Bearing number | MRJ1.1/8 |
| Bore Diameter (mm) | 28,575 |
| Outer Diameter (mm) | 71,4375 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 45,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 41,9 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



MRJ1.1/8 PDF download