- Loyal
- 110FS160
110FS160 Bearing | Loyal
| 110FS160 interchange Timken 110FS160 | |
| 110FS160 cross reference Timken 110FS160 | |
| 110FS160 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 110FS160 |
| D | 160 mm |
| d | 110 mm |
| C | 55 mm |
| B1 | 70 mm |
| d1 | 143 mm |
| Size (mm) | 110x160x55 |
| Width (mm) | 55 |
| Bearing number | 110FS160 |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



110FS160 PDF download