- Loyal
- 23138-K-MB-W33+AH3138
23138-K-MB-W33+AH3138 Bearing | Loyal
| 23138-K-MB-W33+AH3138 interchange NKE 23138-K-MB-W33+AH3138 | |
| 23138-K-MB-W33+AH3138 cross reference NKE 23138-K-MB-W33+AH3138 | |
| 23138-K-MB-W33+AH3138 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23138-K-MB-W33+AH3138 |
| d | 190 mm |
| D | 320 mm |
| B | 104 mm |
| C | 20 mm |
| d1 | 180 mm |
| B1 | 125 mm |
| B2 | 131 mm |
| Weight | 42,4 Kg |
| r2 min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 190x320x104 |
| Thread (G) | Tr 210x4 |
| Width (mm) | 104 |
| Limiting speed | 2000 r/min |
| Bearing number | 23138-K-MB-W33+AH3138 |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 320 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y0) | 2 |
| Calculation factor (Y1) | 2,1 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1130 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1840 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



23138-K-MB-W33+AH3138 PDF download