  • E/TTU/TRB/60MM/ECO/ECO
E/TTU/TRB/60MM/ECO/ECO interchange LOYAL E/TTU/TRB/60MM/ECO/ECO
E/TTU/TRB/60MM/ECO/ECO cross reference LOYAL E/TTU/TRB/60MM/ECO/ECO
E/TTU/TRB/60MM/ECO/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TTU/TRB/60MM/ECO/ECO
d: 2.63
D: 2.17
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 21.0 lb
Width: 0883450509565
Size: 2.362 in60 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2420 rpm
UPC Code: 1.51
Shaft Size Type: 3 in
Shaft Size 2.362 in60 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight21.0 lb
UPC Code0883450509565
Type E Open Cover NumberEUDR-60MM
Dimension B 4 in
Dimension H 7-7/16 in
Dimension H1 6-1/4 in
Dimension d1 4-1/16 in
Dimension A 2 in
Dimension A1 2 in
Housing Width 3 in
Dimension L 7-1/2 in
Dimension L1 7 in
Dimension L23.46 in
Dimension Ac 5.35 in
Dimension d2 4.945 in