  • 6200/2RS/NR
6200/2RS/NR Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6200/2RS/NR interchange LOYAL 6200/2RS/NR
6200/2RS/NR cross reference LOYAL 6200/2RS/NR
6200/2RS/NR Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6200/2RS/NR
d: 0.030 Kg
D: 0.600 mm
B: 9.000 mm
r(min): 30.000 mm
r1(min): 32000 rpm
Width: 22000 rpm
Size: Contact Seals With Snap Ring
Weight: 5.1 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 2.4 kN
Outside Diameter D: 10 mm
Features: Standard DGBB
6315/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 3.0 Kg
Outside Ring Width B: 2.100 mm
Outside Diameter D: 37.000 mm
Features: 160.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 7800 rpm
6319/Z
Weight: One Shield
Radius Rs min: 5.750 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 6600 rpm
6334M
Weight: Open With Brass Cage
Radius Rs min: 38.8 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 72.000 mm
Features: 360.000 mm
6338
Weight: Open
Radius Rs min: 41.000 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 78.000 mm
Features: 400.000 mm