  • 6005/2RS/NR
6005/2RS/NR Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6005/2RS/NR interchange LOYAL 6005/2RS/NR
6005/2RS/NR cross reference LOYAL 6005/2RS/NR
6005/2RS/NR Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6005/2RS/NR
d: 0.080 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 47.000 mm
r1(min): 21000 rpm
Width: 14000 rpm
Size: Contact Seals With Snap Ring
Weight: 10.1 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 5.8 kN
Outside Diameter D: 25 mm
Features: Standard DGBB
6326
Weight: Open
Radius Rs min: 15.30 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 58.000 mm
Features: 280.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 4600 rpm
6328
Weight: Open
Radius Rs min: 18.50 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 62.000 mm
Features: 300.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 4300 rpm
6338/C3
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 78.000 mm
Features: 400.000 mm
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 68.000 mm
Features: 340.000 mm