  • 6005/2RS/NR
6005/2RS/NR Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6005/2RS/NR interchange LOYAL 6005/2RS/NR
6005/2RS/NR cross reference LOYAL 6005/2RS/NR
6005/2RS/NR Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6005/2RS/NR
d: 0.080 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 47.000 mm
r1(min): 21000 rpm
Width: 14000 rpm
Size: Contact Seals With Snap Ring
Weight: 10.1 kN
Radius Rs min: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 5.8 kN
Outside Diameter D: 25 mm
Features: Standard DGBB
6315/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 3.0 Kg
Outside Ring Width B: 2.100 mm
Outside Diameter D: 37.000 mm
Features: 160.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 7800 rpm
6308/C4
Weight: Open
Radius Rs min: 0.64 Kg
Outside Ring Width B: 1.500 mm
Outside Diameter D: 23.000 mm
Features: 90.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 12000 rpm
6232
Weight: Open
Radius Rs min: 11.70 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 48.000 mm
Features: 290.000 mm
6338M/C3
Weight: Open With Brass Cage
Radius Rs min: 51.370 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 78.000 mm
Features: 400.000 mm