  • 6310/2RZ/C3
6310/2RZ/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6310/2RZ/C3 interchange LOYAL 6310/2RZ/C3
6310/2RZ/C3 cross reference LOYAL 6310/2RZ/C3
6310/2RZ/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6310/2RZ/C3
d: 1.05 Kg
D: 2.000 mm
B: 27.000 mm
r(min): 110.000 mm
r1(min): 10000 rpm
Width: 7200 rpm
Size: Non-Contact Seals
Weight: 57.5 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 35.3 kN
Outside Diameter D: 50 mm
Features: Standard DGBB
6024/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 2.03 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 180.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 6100 rpm
6234
Weight: Open
Radius Rs min: 14.5 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 52.000 mm
Features: 310.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3900 rpm
6340
Weight: Open
Radius Rs min: 46.300 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
6344M
Weight: Open With Brass Cage
Radius Rs min: 72.700 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 88.000 mm
Features: 460.000 mm