  • 6004/2RZ/C3
6004/2RZ/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6004/2RZ/C3 interchange LOYAL 6004/2RZ/C3
6004/2RZ/C3 cross reference LOYAL 6004/2RZ/C3
6004/2RZ/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6004/2RZ/C3
d: 0.070 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 42.000 mm
r1(min): 25000 rpm
Width: 17000 rpm
Size: Non-Contact Seals
Weight: 9.4 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 5 kN
Outside Diameter D: 20 mm
Features: Standard DGBB
6338
Weight: Open
Radius Rs min: 41.000 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 78.000 mm
Features: 400.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3000 rpm
6319/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 5.750 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 6600 rpm
6328
Weight: Open
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 62.000 mm
Features: 300.000 mm
6024/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 2.03 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 180.000 mm