  • YCJ 30 SGT
YCJ 30 SGT Bearing | Ball Bearing Housed Units Four-Bolt Flanged Units Setscrew Locking
YCJ 30 SGT interchange timken YCJ 30 SGT
YCJ 30 SGT cross reference timken YCJ 30 SGT
YCJ 30 SGT Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: YCJ 30 SGT
d: 2.87 lb1.30 Kg
D: 107.9 mm4.248 in
B: 107.9 mm4.248 in
r(min): 2530 lbf11300 N
r1(min): 1.181 in30 mm
Width: Industrial
Size: Shroud Seal
Weight: =Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Bearing Number: 1.587 in40.31 mm
Housing Construction: 1.177 in29.9 mm
UPC Code: Four-Bolt Square Flange
Shaft Size Type: 13.5 mm0.531 in
Shaft Size d1.181 in30 mm
Bearing NumberGYE30KRRB SGT
Dimension D3.000 in76.2 mm
Dimension E1.711 in43.46 mm
Inside Ring Outside Diameter1.587 in40.31 mm
SeriesIndustrial
Weight2.87 lb1.30 Kg
Seal TypeShroud Seal
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Alternate Part NameYCJ30 SGT
Total Length L107.9 mm4.248 in
Housing Width A1.177 in29.9 mm
Bolt Hole Size N10 mm0.394 in
Flange Thickness A113.5 mm0.531 in
Center of Bearing from Housing End A220.06 mm0.79 in
Inside Ring Width B=Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Total Height107.9 mm4.248 in
Bolt SizeM10
Center of Bearing from Bearing End S15.89 mm0.626 in