- Ball Bearing Housed Units Pillow Block Units Setscrew Locking
- YASM 2 7/16
YASM 2 7/16 Bearing | Ball Bearing Housed Units Pillow Block Units Setscrew Locking
| YASM 2 7/16 interchange timken YASM 2 7/16 | |
| YASM 2 7/16 cross reference timken YASM 2 7/16 | |
| YASM 2 7/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YASM 2 7/16 |
| d: | 16.560 lb7.51 Kg |
| D: | 2.875 in73.02 mm |
| B: | 266.7 mm10.500 in |
| r(min): | 153.99 mm6.063 in |
| r1(min): | 9890 lbf44000 N |
| Width: | 2 7/16 in61.9 mm |
| Size: | Industrial |
| Weight: | Shroud Seal |
| Bearing Number: | =Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in |
| Housing Construction: | 3.422 in86.9 mm |
| UPC Code: | Two-Bolt Pillow Block |
| Shaft Size Type: | 33.34 mm1.313 in |
| Shaft Size d | 2 7/16 in61.9 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Number | GYM1207KRRB |
| Inside Ring Outside Diameter | 3.422 in86.9 mm |
| Dimension T | 1.437 in36.5 mm |
| Dimension D1 | 3.422 in86.92 mm |
| Series | Industrial |
| Weight | 16.560 lb7.51 Kg |
| Seal Type | Shroud Seal |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Alternate Part Name | YASM2 7/16 |
| base to Center Height H | 76.2 mm3.00 in |
| Total Length L | 266.7 mm10.500 in |
| Total Width A | 2.875 in73.02 mm |
| Bolt Hole Spacing J | 203.20 mm8.000 in |
| Bolt Hole Width N | 20.57 mm0.810 in |
| Bolt Hole Length N1 | 35.05 mm1.380 in |
| Foot Height H1 | 33.34 mm1.313 in |
| Total Height H2 | 153.99 mm6.063 in |
| Dimension L1 | 88.9 mm3.5 in |
| Inside Ring Width B | =Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in |
| Center of Bearing from End S | 34.92 mm1.375 in |
| Dimension B1 | 3.062 in77.78 mm |
| Static Load Rating | 9890 lbf44000 N |
| Dynamic Load Rating | 15500 lbf69000 N |
| No. | Weight | Bearing Number | Housing Construction | UPC Code | Shaft Size Type | Full Timken Part Number |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29388EM | 175.2 Kg377.3 lb | 480 rpm | 70.50 mm2.780 in | 101.10 mm3.980 in | 145.00 mm5.709 in | 18500 kN4160000 lbf |
| 1986R/32 | 19.050 | 25.400 | 1.20 | 1986R/32 | 9300 | 7000 |
| NUP238 | 190 | 4.0 | 4.0 | NUP238 | 21.300 | 2 200 |
| E/4BF/TRB/3/ECO | 2.26 | 1.87 | 0.7 | 0.87 | 26 lb | 0883450506939 |
| M244249DXX/M244210 | 4.5624 in115.885 mm | M244200 | 0.060 in1.50 mm | Spacer shows standard nominal .01 radii, actual bearing may vary | Imperial | 12.3750 in314.325 mm |
| SNW/3026 x 4 1/2 | -0.005 in | 1:12 | S-3026 x 4 1/2 | 230K | 1.000 in | W-026 |
| 23232R | 0.0 | 1600 | 1200 | 23232R | 290 | 163 |
| BHAM 1816 | 28.575 | BHAM 1816 | 64.0 | 28.575 | 38.100 | 30900 |
| 23138R | 3.0 | 23138R | 1400 | 1000 | 320 | 162 |
| 22216EJW33C2 | 3.07 | 4.67 | 3.14 | 22216CJW33C2 | 4300 | 3500 |
Timken YASM2 7/16 YASM 2-Bolt Ball Bearing Pillow Block ...
Timken YASM x 2-7/16 Bearing - Liber Holdings
Timken® YASM 2 7/16 | Turtle & Hughes
YASM2 7/16 - TIMKEN | Pillow Block Bearings - BDI Express
Timken® YASM 2 7/16 - B&D Industrial
Timken (Fafnir) YASM2 7/16 - Motion
YASM 2 7/16 bearing | Ball Bearing Housed Units Pillow Block ...
Fafnir | YASM2 7/16 | YASM CAST IRON 2-BOLT BALL ...
YASM 2 7/16 bearing, Plummer block housings 2-7/16x6.063x3-1 ...
Weight: Industrial
Bearing Number: 24.960 lb11.32 Kg
Housing Construction: 3.5000 in88.900 mm
UPC Code: 330.20 mm13.000 in
Shaft Size Type: 177.80 mm7.000 in
Full Timken Part Number: 12200 lbf54200 N
Weight: Industrial
Bearing Number: 16.106 lb7.31 Kg
Housing Construction: 2.875 in73.02 mm
UPC Code: 266.7 mm10.500 in
Shaft Size Type: 153.99 mm6.063 in
Full Timken Part Number: 9890 lbf44000 N
Weight: Industrial
Bearing Number: 9.980 lb4.53 Kg
Housing Construction: 2.374 in60.3 mm
UPC Code: 239.7 mm9.437 in
Shaft Size Type: 138.9 mm5.469 in
Full Timken Part Number: 8080 lbf35900 N
Weight: Standard
Bearing Number: 1.653 lb0.75 Kg
Housing Construction: 1.406 in35.7 mm
UPC Code: 139.70 mm5.500 in
Shaft Size Type: 71.4 mm2.811 in
Full Timken Part Number: 1750 lbf7800 N


YASM 2 7/16 PDF download