  • YAK 30 SGT
YAK 30 SGT Bearing | Ball Bearing Housed Units Pillow Block Units Setscrew Locking
YAK 30 SGT interchange timken YAK 30 SGT
YAK 30 SGT cross reference timken YAK 30 SGT
YAK 30 SGT Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: YAK 30 SGT
d: 2.985 lb1.3541 Kg
D: 1.689 in42.90 mm
B: 157.2 mm6.189 in
r(min): 81.8 mm3.220 in
r1(min): 2530 lbf11300 N
Width: 1.181 in30 mm
Size: Industrial
Weight: Shroud Seal
Bearing Number: =Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Housing Construction: 1.587 in40.3 mm
UPC Code: Two-Bolt Pillow Block
Shaft Size Type: 13.5 mm0.531 in
Shaft Size d1.181 in30 mm
Bearing TypeBall Bearing
Bearing NumberGYE30KRRB SGT
Inside Ring Outside Diameter1.587 in40.3 mm
Dimension T0.846 in21.5 mm
Dimension D11.587 in40.3 mm
SeriesIndustrial
Weight2.985 lb1.3541 Kg
Seal TypeShroud Seal
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Alternate Part NameYAK30 SGT
base to Center Height H39.69 mm1.563 in
Total Length L157.2 mm6.189 in
Total Width A1.689 in42.90 mm
Bolt Hole Spacing J117.5 mm4.626 in
Bolt Hole Width N14.3 mm0.563 in
Bolt Hole Length N123.8 mm0.937 in
Foot Height H113.5 mm0.531 in
Total Height H281.8 mm3.220 in
Dimension L152.4 mm2.063 in
Inside Ring Width B=Bearings1_Inside Ring Width= mm=Bearings1_Inside Ring Width= in
Center of Bearing from End S15.9 mm0.626 in
Dimension B11.547 in39.3 mm