  • QAMH15A070S
QAMH15A070S interchange timken QAMH15A070S
QAMH15A070S cross reference timken QAMH15A070S
QAMH15A070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAMH15A070S
d: 4.67
D: 3.14
B: 22.00 lb10.00 Kg
r1(min): 1-8UNC
Width: 0.0020 in0.051 mm
Size: 70 mm
Weight: Metric
Bearing Number: 0.0020 in0.050 mm
Housing Construction: 0.0031 in0.080 mm
UPC Code: 2900 rpm
Shaft Size Type: 1600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Housing ConstructionHanger
Locking StyleSingle Concentric
Weight22.00 lb10.00 Kg
Dimension A5.19 in131.8 mm
Dimension B8.38 in212.9 mm
Dimension C4.29 in109.0 mm
Dimension D6.380 in162.10 mm
Dimension E2.00 in50.8 mm
Dimension F2.00 in50.8 mm
Dimension G2.75 in69.9 mm
Dimension KA1.25 in31.8 mm
Dimension L3.620 in91.90 mm
Dimension M2.37 in60.2 mm
Dimension RA0.00 in0.0 mm
Dimension SA3.62 in91.9000 mm
Thread Size J1-8UNC
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Float0.083 in
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.0020 in0.050 mm
Pre Install Clearance Max0.0031 in0.080 mm