  • QAMH18A090S
QAMH18A090S interchange timken QAMH18A090S
QAMH18A090S cross reference timken QAMH18A090S
QAMH18A090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAMH18A090S
d: 4.31
D: 2.90
B: 36 lb16.30 Kg
r1(min): 1 1/4-7UNC
Width: 0.0030 in0.076 mm
Size: 90 mm
Weight: Metric
Bearing Number: 0.0024 in0.060 mm
Housing Construction: 0.0039 in0.100 mm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  90 mm
Locking StyleSingle Concentric
Weight36 lb16.30 Kg
Dimension A6.31 in160.3 mm
Dimension B10.25 in260.4 mm
Dimension C5.13 in130.3 mm
Dimension D7.880 in200.20 mm
Dimension E2.50 in63.5 mm
Dimension F3.00 in76.2 mm
Dimension G3.00 in76.2 mm
Dimension KA1.44 in36.6 mm
Dimension L3.910 in99.30 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension RA0.12 in3.00 mm
Dimension SA4.03 in102.4000 mm
Thread Size J1 1/4-7UNC
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm