- QVCW14V065S
| QVCW14V065S interchange timken QVCW14V065S | |
| QVCW14V065S cross reference timken QVCW14V065S | |
| QVCW14V065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVCW14V065S |
| d: | 4.32 |
| D: | 2.90 |
| B: | 16 lb7.30 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.095 mm |
| Housing Construction: | 3050 rpm |
| UPC Code: | 1700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22214 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 16 lb7.30 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 6.50 in165.1 mm |
| Dimension C | 3.700 in94.00 mm |
| Dimension E | 4.60 in116.8 mm |
| Dimension B Fix | 1.65 in41.9 mm |
| Dimension B Exp | 1.73 in43.9 mm |
| Dimension F | 7.63 in193.8 mm |
| Dimension H | 0.50 in12.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.5 in12 mm |
| Dimension L | 3.40 in86.4 mm |
| Dimension RV | 0.21 in5.3 mm |
| Dimension SV | 3.19 in81 mm |
| Dimension G | 5.500 in139.7 mm |
| Dimension N | 1.69 in42.9 mm |
| C0 - Static Load | 52000 lb231 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 47800 lb213 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.32 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3050 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.095 mm |