  • QVCW12V055S
QVCW12V055S interchange timken QVCW12V055S
QVCW12V055S cross reference timken QVCW12V055S
QVCW12V055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVCW12V055S
d: 4.23
D: 2.84
B: 13 lb5.9 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3500 rpm
UPC Code: 2000 rpm
Shaft Size Type: 1650 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22212
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight13 lb5.9 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC6.00 in152.4 mm
Dimension C3.160 in80.30 mm
Dimension E4.24 in107.7 mm
Dimension B Fix1.70 in43.2 mm
Dimension B Exp1.79 in45.5 mm
Dimension F7.13 in181.1 mm
Dimension H0.56 in14.2 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension L3.33 in84.6 mm
Dimension RV0.19 in4.8 mm
Dimension SV3.14 in79.8 mm
Dimension G5.000 in127.0 mm
Dimension N1.63 in41.4 mm
C0 - Static Load39000 lb174 kN
C - Dynamic Load (Basic)38100 lb169 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Oil Lubrication - T Seal3500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1650 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Grease Lubrication - T Seal3000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1550 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
LM 122130 F UU AJBoth side Seal (UU)StainlessLM 122130 F UU AJStainless12 -