- QVCW11V050S
| QVCW11V050S interchange timken QVCW11V050S | |
| QVCW11V050S cross reference timken QVCW11V050S | |
| QVCW11V050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVCW11V050S |
| d: | 4.40 |
| D: | 2.95 |
| B: | 10 lb4.5 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3800 rpm |
| UPC Code: | 2200 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 10 lb4.5 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 5.38 in136.7 mm |
| Dimension C | 2.990 in75.90 mm |
| Dimension E | 3.80 in96.5 mm |
| Dimension B Fix | 1.66 in42.2 mm |
| Dimension B Exp | 1.74 in44.2 mm |
| Dimension F | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension H | 0.38 in9.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.438 in10 mm |
| Dimension L | 3.16 in80.3 mm |
| Dimension RV | 0.03 in0.8 mm |
| Dimension SV | 3.14 in79.8 mm |
| Dimension G | 4.500 in114.3 mm |
| Dimension N | 1.50 in38.1 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.95 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.40 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |