- E/TTU/TRB/55MM
| E/TTU/TRB/55MM interchange LOYAL E/TTU/TRB/55MM | |
| E/TTU/TRB/55MM cross reference LOYAL E/TTU/TRB/55MM | |
| E/TTU/TRB/55MM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E/TTU/TRB/55MM |
| d: | 2.87 |
| D: | 2.38 |
| B: | 0.7 |
| r(min): | 0.87 |
| r1(min): | 16 lb |
| Width: | 053893778549 |
| Size: | 2.165 in55 mm |
| Weight: | Metric |
| Housing Construction: | 2730 rpm |
| UPC Code: | 1.65 |
| Shaft Size Type: | 2-9/16 in |
| Shaft Size | 2.165 in55 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Weight | 16 lb |
| UPC Code | 053893778549 |
| Dimension B | 3-3/4 in |
| Dimension H | 6-7/8 in |
| Dimension H1 | 5-13/16 in |
| Dimension H2 | 2.88 in |
| Dimension d1 | 3-3/4 in |
| Dimension A | 1-7/8 in |
| Dimension A1 | 1-7/8 in |
| Housing Width | 2-9/16 in |
| Dimension L | 6-3/4 in |
| Dimension L1 | 7 in |
| Dimension L2 | 4.22 in |