  • QAC20A100S
QAC20A100S interchange timken QAC20A100S
QAC20A100S cross reference timken QAC20A100S
QAC20A100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAC20A100S
d: 4.24
D: 2.85
B: 43 lb19.50 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2000 rpm
UPC Code: 1200 rpm
Shaft Size Type: 900 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight43 lb19.50 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC9.38 in238.3 mm
Dimension C6.0000 in152.4 mm
Dimension E6.63 in168.4 mm
Dimension B Fix2.84 in72.1 mm
Dimension B Exp2.92 in74.2 mm
Dimension F10.88 in276.4 mm
Dimension D8.13 in206.5 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension M2.97 in75.4 mm
Dimension G8.125 in206.4 mm
Dimension KA1.63 in41.4 mm
Dimension L Exp5.04 in128 mm
Dimension L Fix4.96 in126 mm
Dimension N2.13 in54.1 mm
Dimension RA0.37 in9.4 mm
Dimension SA4.59 in116.6 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm