  • QACW13A065S
QACW13A065S interchange timken QACW13A065S
QACW13A065S cross reference timken QACW13A065S
QACW13A065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QACW13A065S
d: 4.15
D: 2.79
B: 16 lb7.30 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3200 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: 1500 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight16 lb7.30 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC6.50 in165.1 mm
Dimension C3.810 in96.80 mm
Dimension E4.60 in116.8 mm
Dimension B Fix1.86 in47.2 mm
Dimension B Exp1.94 in49.3 mm
Dimension F7.63 in193.8 mm
Dimension D5.50 in139.7 mm
Dimension H0.50 in12.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension M2.15 in54.6 mm
Dimension G5.500 in139.7 mm
Dimension KA1.24 in31.5 mm
Dimension L Exp3.63 in92.2 mm
Dimension L Fix3.55 in90.2 mm
Dimension N1.69 in42.9 mm
Dimension RA0.17 in4.3 mm
Dimension SA3.39 in86.1 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm