  • TAPH11K050S
TAPH11K050S interchange timken TAPH11K050S
TAPH11K050S cross reference timken TAPH11K050S
TAPH11K050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAPH11K050S
d: 4.40
D: 2.95
B: 19 lb8.6 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.076 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 0.0015 in0.038 mm
UPC Code: 3800 rpm
Shaft Size Type: 2200 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight19 lb8.6 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A2.75 in69.9 mm
Dimension B5.31 in134.9 mm
Dimension C2.95 in74.9 mm
Dimension D Max8.56 in217.4 mm
Dimension D Min7.18 in182.4 mm
Dimension E1.57 in39.9 mm
Dimension F9.88 in251.0 mm
Dimension G2.700 in68.60 mm
Dimension H1.25 in31.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L2.75 in69.9 mm
Dimension M1.4 in35.6 mm
Dimension S2.32 in58.9 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.95
Y2 - Geometry Factor4.40
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.076 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0012 in0.030 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0015 in0.038 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.018 in0.457 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Max0.022 in0.559 mm
Post Install Int Radial Clearance Min0.0015 in0.038 mm