  • TAPK15K065S
TAPK15K065S interchange timken TAPK15K065S
TAPK15K065S cross reference timken TAPK15K065S
TAPK15K065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAPK15K065S
d: 4.67
D: 3.14
B: 29 lb13.20 Kg
r1(min): 0.0035 in0.089 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.094 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.119 mm
Housing Construction: 0.0017 in0.043 mm
UPC Code: 2900 rpm
Shaft Size Type: 1600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight29 lb13.20 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.50 in88.9 mm
Dimension B6.83 in173.5 mm
Dimension C3.86 in98 mm
Dimension D Max10.44 in265.2 mm
Dimension D Min9.06 in230.1 mm
Dimension E2.75 in69.9 mm
Dimension F13.000 in330.20 mm
Dimension G4.2500 in108.00 mm
Dimension H1.54 in39.1 mm
Dimension L3.86 in98.0 mm
Dimension M1.73 in43.9 mm
Dimension S2.87 in72.9 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0035 in0.089 mm
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.094 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.119 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0015 in0.038 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0020 in0.051 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.022 in0.559 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Max0.03 in0.762 mm
Post Install Int Radial Clearance Min0.0017 in0.043 mm