- DVPF17K075S
| DVPF17K075S interchange timken DVPF17K075S | |
| DVPF17K075S cross reference timken DVPF17K075S | |
| DVPF17K075S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | DVPF17K075S |
| d: | 4.57 |
| D: | 3.07 |
| B: | 51 lb23.10 Kg |
| r1(min): | 0.0040 in0.102 mm |
| Width: | 75 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.109 mm |
| Bearing Number: | 0.0055 in0.140 mm |
| Housing Construction: | 0.0020 in0.051 mm |
| UPC Code: | 2400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22217 |
| Shaft Size | 75 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 51 lb23.10 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.25 in82.6 mm |
| Dimension B | 6.79 in172.5 mm |
| Dimension C | 4.33 in110 mm |
| Dimension D Max | 9.10 in231.1 mm |
| Dimension D Min | 7.60 in193.0 mm |
| Dimension E | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension F | 10.44 in265.2 mm |
| Dimension G | 3.130 in79.50 mm |
| Dimension H | 1.29 in32.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.41 in86.6 mm |
| Dimension M | 1.96 in49.8 mm |
| Dimension S | 3.23 in82 mm |
| C0 - Static Load | 71900 lb320 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 66900 lb297 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.07 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.57 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1100 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1100 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0040 in0.102 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.109 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0055 in0.140 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0018 in0.046 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0025 in0.064 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.027 in0.686 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Max | 0.038 in0.965 mm |
| Post Install Int Radial Clearance Min | 0.0020 in0.051 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VAK 2 S | 6.116 lb2.774 Kg | 2.189 in55.60 mm | 200.00 mm7.874 in | 112.7 mm4.437 in | 5210 lbf23200 N | 2 in50.8 mm |