  • QVPK17V070S
QVPK17V070S interchange timken QVPK17V070S
QVPK17V070S cross reference timken QVPK17V070S
QVPK17V070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPK17V070S
d: 4.57
D: 3.07
B: 37.0 lb16.8 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 70 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1100 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22217
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight37.0 lb16.8 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.00 in101.6 mm
Dimension B7.92 in201.2 mm
Dimension C4.19 in106.4 mm
Dimension D Max12.19 in309.6 mm
Dimension D Min10.81 in274.6 mm
Dimension E3.00 in76.2 mm
Dimension F15.000 in381.00 mm
Dimension G4.7500 in120.70 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension L4.47 in113.5 mm
Dimension RV0.76 in19.3 mm
Dimension SV3.33 in84.6 mm
C0 - Static Load71900 lb320 kN
C - Dynamic Load (Basic)66900 lb297 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.07
Y2 - Geometry Factor4.57
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm