- QMCW11J055S
| QMCW11J055S interchange timken QMCW11J055S | |
| QMCW11J055S cross reference timken QMCW11J055S | |
| QMCW11J055S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMCW11J055S |
| d: | 4.40 |
| D: | 2.95 |
| B: | 13 lb5.9 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 55 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 3800 rpm |
| UPC Code: | 2200 rpm |
| Shaft Size Type: | 1600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 55 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 13 lb5.9 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 6.00 in152.4 mm |
| Dimension C | 2.990 in75.90 mm |
| Dimension E | 4.24 in107.7 mm |
| Dimension B Fix | 1.80 in45.7 mm |
| Dimension B Exp | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension F | 7.13 in181.1 mm |
| Dimension D | 5.00 in127.0 mm |
| Dimension H | 0.56 in14.2 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.5 in12 mm |
| Dimension M | 1.99 in50.5 mm |
| Dimension R | 0.30 in7.6 mm |
| Dimension S | 3.12 in79.2 mm |
| Dimension G | 5.000 in127.0 mm |
| Dimension K | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension L Exp | 3.50 in88.9 mm |
| Dimension L Fix | 3.42 in86.9 mm |
| Dimension N | 1.63 in41.4 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.95 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.40 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |