  • QMC09J040S
QMC09J040S interchange timken QMC09J040S
QMC09J040S cross reference timken QMC09J040S
QMC09J040S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMC09J040S
d: 3.93
D: 2.64
B: 9.0 lb4.10 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 40 mm
Size: Metric
Weight: 0.0014 in0.035 mm
Bearing Number: 0.0022 in0.055 mm
Housing Construction: 4500 rpm
UPC Code: 2700 rpm
Shaft Size Type: 1950 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22209
Shaft Size  40 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight9.0 lb4.10 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC5.13 in130.3 mm
Dimension C2.630 in66.80 mm
Dimension E3.62 in91.9 mm
Dimension B Fix2.15 in54.6 mm
Dimension B Exp2.23 in56.6 mm
Dimension F6.13 in155.7 mm
Dimension D4.38 in111.3 mm
Dimension H0.50 in12.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.438 in10 mm
Dimension M1.87 in47.5 mm
Dimension R0.15 in3.8 mm
Dimension S2.87 in72.9 mm
Dimension G4.250 in108.00 mm
Dimension K1 in25.4 mm
Dimension L Exp3.11 in79.0 mm
Dimension L Fix3.03 in77.0 mm
Dimension N0.88 in22.4 mm
C0 - Static Load24200 lb108 kN
C - Dynamic Load (Basic)24500 lb109 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.64
Y2 - Geometry Factor3.93
Oil Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Oil Lubrication - T Seal4500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Grease Lubrication - T Seal4000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0014
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0022
Pre Install Clearance Min0.0014 in0.035 mm
Pre Install Clearance Max0.0022 in0.055 mm