  • E/PF/TRB/70MM/ECO
E/PF/TRB/70MM/ECO Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/70MM/ECO interchange LOYAL E/PF/TRB/70MM/ECO
E/PF/TRB/70MM/ECO cross reference LOYAL E/PF/TRB/70MM/ECO
E/PF/TRB/70MM/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/70MM/ECO
d: 2.26
D: 1.87
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 27 lb
Width: 0883450508117
Size: 2.756 in70 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2060 rpm
UPC Code: 1.30
Shaft Size Type: 10000 lb
Shaft Size 2.756 in70 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight27 lb
UPC Code0883450508117
Type E Open Cover NumberEUDR-70MM
Nose Diameter5.99 in
Nose Bore Diameter4.7 in
Dimension B 4-1/2 in
Dimension H 8-3/4 in
Dimension A 3-11/16 in
Dimension N25.300 in
Dimension J 7-1/2 in
Dimension A3 1-1/2 in
Bolt Diameter 5/8 in
Dimension E 2 in
Dimension A1 3/4 in
Dimension D 16-3/8 in
Dimension d1 4-23/32 in
Dimension Ac 4.9875 in
Dimension d2 5.65 in