  • E/PF/TRB/125MM/ECC
E/PF/TRB/125MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/125MM/ECC interchange LOYAL E/PF/TRB/125MM/ECC
E/PF/TRB/125MM/ECC cross reference LOYAL E/PF/TRB/125MM/ECC
E/PF/TRB/125MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/125MM/ECC
d: 2.21
D: 1.83
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 130.000 lb
Width: 0883450504614
Size: 4.921 in125 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 1.27
Shaft Size Type: 35000 lb
Shaft Size 4.921 in125 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight130.000 lb
UPC Code0883450504614
Type E Closed Cover NumberEUC-K
Nose Diameter10.5 in
Nose Bore Diameter8.5 in
Dimension B 7-1/4 in
Dimension H 14-3/4 in
Dimension A 5-1/16 in
Dimension N26.375 in
Dimension J 12-3/4 in
Dimension A3 1-3/4 in
Bolt Diameter 7/8 in
Dimension E 2-31/32 in
Dimension D 111 in
Dimension d1 7-3/4 in
Dimension Ac 6.6065 in
Dimension d2 10.35 in