  • QVPF26V110S
QVPF26V110S interchange timken QVPF26V110S
QVPF26V110S cross reference timken QVPF26V110S
QVPF26V110S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPF26V110S
d: 3.90
D: 2.62
B: 82 lb37.2 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 110 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  110 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight82 lb37.2 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.75 in120.7 mm
Dimension B9.87 in250.7 mm
Dimension C6.88 in174.8 mm
Dimension D Max14.50 in368.3 mm
Dimension D Min11.88 in301.8 mm
Dimension E2.50 in63.5 mm
Dimension F16.13 in409.7 mm
Dimension G4.7500 in120.70 mm
Dimension H1.58 in40.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L5.89 in149.6 mm
Dimension RV0.05 in1.3 mm
Dimension SV5.82 in147.8 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm