  • QATU15A070S
QATU15A070S interchange timken QATU15A070S
QATU15A070S cross reference timken QATU15A070S
QATU15A070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QATU15A070S
d: 4.67
D: 3.14
B: 35 lb15.90 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 70 mm
Size: Metric
Weight: 0.050 mm0.0020 in
Bearing Number: 0.080 mm0.0031 in
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight35 lb15.90 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A3.00 in76.2 mm
Dimension C1.00 in25.4 mm
Dimension D6.75 in171.5 mm
Dimension E5.94 in150.9 mm
Dimension F1.56 in39.6 mm
Dimension G1.56 in39.6 mm
Dimension J4.25 in108.0 mm
Dimension L8.65 in219.7 mm
Dimension KA1.25 in31.8 mm
Dimension M2.37 in60.2 mm
Dimension N3.82 in97.0 mm
Dimension P4.75 in120.7 mm
Dimension S1.810 in46.00 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb220 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.08 in2.03 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.050 mm0.0020 in
Pre Install Clearance Max0.080 mm0.0031 in