- QATU13A065S
| QATU13A065S interchange timken QATU13A065S | |
| QATU13A065S cross reference timken QATU13A065S | |
| QATU13A065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QATU13A065S |
| d: | 4.15 |
| D: | 2.79 |
| B: | 27 lb12.2 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.040 mm0.0016 in |
| Bearing Number: | 0.065 mm0.0026 in |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 27 lb12.2 Kg |
| Housing Construction | Take-Up |
| Dimension A | 2.75 in69.9 mm |
| Dimension C | 0.88 in22.4 mm |
| Dimension D | 5.88 in149.4 mm |
| Dimension E | 5.13 in130.3 mm |
| Dimension F | 1.31 in33.3 mm |
| Dimension G | 1.31 in33.3 mm |
| Dimension J | 3.75 in95.3 mm |
| Dimension L | 7.63 in193.8 mm |
| Dimension KA | 1.24 in31.5 mm |
| Dimension M | 2.15 in54.6 mm |
| Dimension N | 3.59 in91.2 mm |
| Dimension P | 4.75 in120.7 mm |
| Dimension S | 1.060 in26.90 mm |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.79 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.15 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.08 in2.03 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.040 mm0.0016 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.065 mm0.0026 in |