  • QMPX18J085S
QMPX18J085S interchange timken QMPX18J085S
QMPX18J085S cross reference timken QMPX18J085S
QMPX18J085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMPX18J085S
d: 4.31
D: 2.90
B: 49.0 lb22.2 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.0024 in0.060 mm
Bearing Number: 0.0039 in0.100 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight49.0 lb22.2 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.00 in101.6 mm
Dimension B7.92 in201.2 mm
Dimension C4.76 in120.9 mm
Dimension D Max12.19 in309.6 mm
Dimension D Min10.81 in274.6 mm
Dimension E3.00 in76.2 mm
Dimension F15.000 in381.00 mm
Dimension G4.7500 in120.70 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension K1.44 in36.6 mm
Dimension L4.96 in126.0 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension R0.32 in8.1 mm
Dimension S4.03 in102.4 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm